Katowice Discussions
Be part of the SAP Katowice group by commenting on discussions and starting your own. Share your thoughts, connect with other members, and build your network.
cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Dyskusja o ChatGPT

ewelinas
Participant

Rozpoczynam dyskusję otwartym pytaniem i zachęcam Was do dołączenia:

Czy ktoś może korzystał z ChatGPT, by uzyskać odpowiedzi na casy związane z SAP? Czy może ktoś z Was uzyskał pomoc np. w napisaniu kodu ABAP?
Czy ktoś z Was pracuje w projekcie, gdzie używa się wersji komercyjnej ChatGPT Professional?


Jeżeli tak, to podziel się swoimi przemyśleniami i jakie korzyści widzisz w tym rozwiązaniu dla siebie lub Twojej firmy.

16 REPLIES 16

Vitaliy-R
Developer Advocate
Developer Advocate

Też jestem ciekaw. Niestety z ChatGPT zacząłem dopiero wczoraj, żeby trochę go lepiej zrozumieć przed prowadzeniem zajęć na WSB 🙂 Ale nic mądrego w kontekście SAP'a jeszcze z nim nie zrobiłem, oprócz zapytania kim jestem (-:

Pierwsza odpowiedź odpowiedź była kompletnie zmyślona (ten Vitaliy nie istnieje, ani nie istnieją te firmy). Druga była 50/50 jeżeli chodzi o fakty, ale ciekawie było spróbować.

Screenshot 2023-04-16 at 14.50.47.png

 Chcę trochę lepiej zrozumieć jak to działa od środka, czyli coś więcej niż on sam o sobie mówi (co już wiedziałem).

Screenshot 2023-04-16 at 14.54.41.png

 

 

Jak ktoś ma jakieś ciekawe źródła, to też bym prosił się podzielić.

TomaszIgnasiak
Explorer

Cześć,
Właśnie też po tym weekendzie miałem przemyślenia z ChatGPT i dzięki wielkie za dyskusje nadaną.
Wczoraj również na WSB rozmawiałem z programistą w C# jak to widzi oraz co jest szczególnego w tym rozwiązaniu.

Z takich ogólnych informacji jest fakt, że ChatGPT udostępniając API pozwala na wykonywanie zapytań w jego języku bez analizy zwyczajnego tekstu jaki ogólnie jest możliwy na  https://chat.openai.com/.

Jest więcej możliwości jakimi jest wgrywanie plików do analizy potrzebnej sesji w jakiej działa użytkownik.

Bezpieczeństwo: Ponoć istnieje w API odpowiedni atrybut, by dane nie były publicznie dostępne lecz to oczywiście jest dość nadal dyskusyjne podejście. 

Istnieje oczywiście GitHub Copilot X, który operuje na ChatGPT 4 i tam mając dostęp do repo będziemy mieli możliwość (ponoć) już lepszej integracji z tą sztuczną inteligencją. Możliwe projekty tworzone przez abapGit lub gCTS pozwalają chyba zintegrować podejście kodowania, lecz samemu mam wielkie wątpliwości od tego czy to może działać, poprzez prywatność danych oraz kończąc na jakości.

Może ktoś już takie coś wykonał i mógłby się podzielić spostrzeżeniami?

Ja mam jakiś taki problem z Generatywną SI (Generative AI), że jak widzę przykłady innych w prasie, to jestem pod wrażeniem, gdy sam odpalam jakieś zapytania -- np. generowanie obrazów z Hugging Face Diffusers -- to to wygląda, jak jakaś słaba praca magisterska w najlepszym razie...

(Obrazek wygenerowany przez HF Diffuser dla przyciągnięcia uwagi 🤓)

Program_written_in_ABAP_programming_language.png

 

0 Kudos

U mnie to samo, jeśli chodzi o generowanie obrazków to jeszcze tego nie rozpracowałem 😄 

Tak wygląda "hacker using ABAP language to program CDS view, sitting in dark room, cellar maybe, having hairs like in Japanese manga" wg NightCafe

MbO84BeQPCDF74wUyxf3--1--8cnxw.jpg

A tak wyglądają najlepsze, które mi się wygenerowały z Hugging Face Diffusers:

hacker_using_ABAP_language_to_program_CDS_view,_sitting_in_dark_room,_cellar_maybe,_having_hairs_like_in_Japanese_manga6.png

Chociaż ta ręka wsadzona prawie po łokieć w monitor wygląda creepy...

hacker_using_ABAP_language_to_program_CDS_view,_sitting_in_dark_room,_cellar_maybe,_having_hairs_like_in_Japanese_manga_1.png

 

0 Kudos

Palce i usta tego drugiego też creepy 🙂 Ale reszta ok 🙂

0 Kudos

Przesłanie "Używanie ABAP'a z CDS może być niebezpieczne dla waszych kończyn"? 🤔

W sumie każde programowanie tak się kończy 😂

m-skrzyniarz
Participant

Cześć! Dzięki @Vitaliy-R za link do tematu 🙂 

Generalnie jeśli chodzi o ChatGPT to bawiłem się nim dość sporo jeszcze w poprzedniej wersji 3.5. Do 4 mam zamiar przysiąść jeszcze w tym miesiącu.

W skrócie pisząc, GPT może deweloperom pomóc, ale na pewno jeszcze długo ich nie zastąpi. Tym bardziej tych "SAPowych", którzy oprócz klepania kodu mają jeszcze trochę innych architektonicznych/konfiguracyjnych tematów na głowie.

 

Ale.....

 

Pracę może znacznie przyspieszyć i to już teraz, choć potrzebuje on sprawdzania. Nie chcąc tutaj kopiować, podeślę link do mojego posta z lutego - https://blogs.sap.com/2023/02/15/chatgpt-for-sap-developments-threat-or-an-opportunity/comment-page-... 

Niestety, firmy trochę się go boją i niektóre aktualizują nawet swoje regulaminy zabraniając wklejania kodu firmowego do generatorów bo nie wiadomo co się z tym wklejonym kodem później dzieje. Według mnie jest to tylko kwestia czasu aż zostanie to uregulowane, być może wypuszczą jakąś bardziej ograniczoną wersję, która tym samym pozwoli na 100% prywatności? who knows??
Dość często staram się wrzucać pochodne tematy na LinkedIn, zapraszam do obserwowania i dyskusji 🙂

Planuję również niedługo uruchomić serie wpisów/filmików na temat tego, jak możemy zacząć używać GPT już dzisiaj.

ewelinas
Participant

Ja mogę się odnieść do darmowej wersji, dostępnej na ten moment. Pierwsza informacja jaką otrzymujemy po zalogowaniu się, to w moim odczuciu takie podsumowanie tego, jak na ten moment działa chat GPT: "This system is optimized for dialogue. Let us know if a particular response was good or unhelpful". Mój temat dialogu z GPT dotyczył kodu VBA zaszytego w Excelu, który miał zawierać też formuły SAP AfO. Z samą składnią VBA, GPT radzi sobie nieźle, oczywiście przy bardzo szczegółowym opisie, co chce się osiągnąć w kodzie. Tzn. na pewno nie otrzyma się gotowego do zaimplementowania kodu (przynajmniej nie od razu), ale każde kolejne próby "dialogu", poinformowanie go o wynikach kompilacji (podając mu kod błędu z krótkim opisem), moim zdaniem powoduje, że przybliżamy się do celu. GPT odniósł się do mojej informacji o błędach w składni, grzecznie przepraszając za swój błąd w kodzie 😉, równocześnie tłumacząc składnię nowo wygenerowanej propozycji kodu (i tak można w nieskończoność "dopracowywać" z nim swój kod 😉 ). GPT odniósł się także do każdego dodatkowo zadanego przez mnie warunku, ale z samą składnią formuł AfO już sobie nie za bardzo radził. Dlatego także uważam, że jeszcze nie daje dobrych rozwiązań, ale może naprowadzić programistę lub go zmylić, jeżeli dialog z nim poprowadzi się w nieodpowiednim kierunku. 

ewelinas
Participant
0 Kudos

Czy ktoś próbował może sprawdzić jak chat GPT radzi sobie z AMDP? Albo czy ktoś ma doświadczenia dialogu z GPT dotyczącego jakieś przykładowej logiki biznesowej w kodzie ABAP? Lub inne ciekawe doświadczenia związane z chatem GPT?

Próbowałem ze zwykłym ABAPem i w większości to porażka póki co, ale nie ma się co dziwić, ponieważ model nie mógłby być wytrenowany dobrze, patrząc na to ile "dobrego" kodu jest dostępnęgo na githubie. Ale co póki co mi się spodobało, to wklejałem kawałek kodu i prosiłem aby podpowiedziało lepsze nazwy zmiennych, i tutaj trochę lepiej działał.

Myślisz że w czasie trenowania chatGPT przeczytał rozdział 2 "Meaningful Names" z książki "Clean Code"? 🤔

Hehe, pewnie tak - skoro proponuje dobrze 🙂

Mi również najbardziej w wygenerowanym kodzie podoba się jego nazewnictwo zmiennych 👍 😆