Katowice Discussions
Be part of the SAP Katowice group by commenting on discussions and starting your own. Share your thoughts, connect with other members, and build your network.
cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

What's SAP Katowice - przedstawienie drugiego prelegenta oraz wywiad z nim

Ewelina
Active Participant
0 Kudos

W przedostatni dzień Starego Roku i w oczekiwaniu na 13 lutego Nowego Roku, pragniemy przybliżyć sylwetkę drugiego prelegenta, który wystąpi na What's SAP Katowice. Będzie nim nasz kolega z Accenture, Tomasz Machura 🎆

Kilka słów o Tomaszu

Tomasz to od 12 lat konsultant techniczny SAP, zaprawiony w boju implementacji SAP SuccessFactors, HCM i CRM zarówno dla klientów polskich jak i międzynarodowych. Jako Ex-ABAPer jest zawsze skupiony na technicznych aspektach wdrożeń, aktualnie zaś działający w obszarze projektowania architektury, zarządzania projektem oraz we współpracy z klientem. Prywatnie to mąż i ojciec dwóch beboków, pasjonat technologii oraz sportowiec. Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Wywiad

E: Tomaszu, w imieniu całej SAP Community Katowice oraz organizatora What's SAP Katowice Meetup, pragniemy na wstępie bardzo serdecznie Ci podziękować, że zgodziłeś się być prelegentem na zbliżającym się Meetupie w Katowicach. Na początku naszego wywiadu, chciałabym zadać Ci jedno pytanie na rozgrzewkę, ponieważ każdy sportowiec wie, że rozgrzewka jest konieczna do przygotowania organizmu do wysiłku jakim będzie odpowiedź na kilka pytań, które dla Ciebie przygotowałam. Wiem, że masz podobną pasję jak ja oraz wielu innych członków i członkiń SAP Community Katowice i jest nią jazda na rowerze. Czy w takim razie masz swoją ulubioną trasę rowerową?

T: Nie mam jednej ulubionej trasy, ale zawsze bardzo lubiłem jeździć między okolicznymi jeziorami: Pogoria, Przeczyce, Rogoźnik, Świerklaniec, Chechło-Nakło. Często ze znajomymi w liceum i na studiach jeździliśmy różnymi trasami od jednego jeziora do drugiego, robiąc przy każdym chwilę przerwy. 

E: Przejdźmy teraz do pytania związanego z Twoim doświadczeniem: jak to się stało, że pracujesz w technologii SAP?

T: Na studiach miałem taki przedmiot obieralny – Systemy Zarządzania Przedsiębiorstwem, gdzie uczyliśmy się jak wygląda IFS. Było to coś całkiem innego niż nauka programowania na większości innych przedmiotów. Ponieważ równolegle ze studiami pracowałem jako programista .NET w software house, zaciekawiło mnie jak wyglądają projekty rozwiązań pudełkowych w zestawieniu z rozwiązaniami dedykowanymi. To był jeden głównych powodów dla których po studiach dołączyłem do Accenture, gdzie od razu miałem możliwość dołączenia do zespołu wdrażającego SAP CRM i zobaczenia jak wygląda projekt wdrożeniowy w praktyce.

E: Brzmi to jak naprawdę świadoma decyzja i już teraz można domyślić się, że masz olbrzymie doświadczenie związane z wdrożeniami rozwiązań SAPowych. O czym w takim razie opowiesz nam podczas Twojej prelekcji na What’s SAP Katowice Meetup?

T: Chciałbym krótko opowiedzieć o tym, tego się nauczyłem podczas mojej już ponad 10-letniej przygody z integracją systemów. Kiedy zaczynałem, wydawało mi się, że budowa interfejsu to zadanie programistycznie jak każde inne. Dziś widzę to kompletnie inaczej – jeden programista bardzo rzadko jest w stanie zaprojektować i zbudować interfejs od początku do końca. Znacznie częściej wymaga to zaangażowania wielu ludzi nie tylko z różnych zespołów, ale czasem i od różnych dostawców i o różnych profilach, a realne problemy najczęściej są w obszarze współpracy, koordynacji i zarządzania, a nie w technologii.

E: Nie byłabym sobą, gdybym nie zadała pytania z puli "hot topic": czy w jakiś sposób wykorzystujesz w pracy lub w życiu prywatnym „mądrość” ChatGPT i jeżeli tak, to jak?

T: Niestety nie, nie miałem nawet okazji dobrze przetestować ani ChatuGPT, ani innych narzędzi z kategorii generatywnego AI. Ze względu na intensywność projektu w pracy oraz dwójkę małych dzieci w domu, brakuje mi czasu na bycie na czasie. Jeszcze dobrze się nie oswoiłem z metaverse i NFT, a tu już nadeszło GenAI.

Z największym zainteresowaniem czekam na rozwój Copilota Microsoftu w Office 365. Część mojej pracy którą najchętniej bym zautomatyzował z użyciem GenAI to tworzenie różnego rodzaju dokumentacji. W idealnym scenariuszu, narzędzia powinny po każdym spotkaniu tworzyć transkrypcję spotkania, mailowe podsumowanie spotkania oraz samodzielnie aktualizować właściwe dokumenty.

E: Myślę, że na takie rozwiązania czeka spora ilość czytelników tego bloga 🙂 Dzięki Tomek!

Wywiad z ostatnim prelegentem pojawi się na blogu w pierwszym tygodniu Nowego Roku, więc śledźcie na bieżąco informacje na SAP Community Katowice 🙂 Obiecuję, że będzie warto! Tymczasem Szczęścliwego 2024 🎇

0 REPLIES 0