Katowice Discussions
Be part of the SAP Katowice group by commenting on discussions and starting your own. Share your thoughts, connect with other members, and build your network.
cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

What's SAP Katowice - przedstawienie pierwszego prelegenta oraz wywiad z nim

Ewelina
Active Participant

W oczekiwaniu na "What's SAP Katowice" Meetup, pragniemy przedstawić jednego z trzech prelegentów, który podzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą oraz zainspiruje nas do dalszych interakcji w ramach SAP Community Katowice. Tym prelegentem będzie Łukasz Pęgiel 💥 

Kilka słów o Łukaszu

Łukasz to wszystkim znana w regionie osobowość z tytułem SAP Champion, która ponadto jest blogerem, autorem książek oraz entuzjastą ABAPa. Na co dzień programuje przy użyciu Eclipsa, VSCode oraz Visual Studio. Co ciekawe, jest także twórcą pluginów do Eclipsa i ABAPowych rozwiązań typu open source. Prywatnie metalhead, amator browarnictwa i kuchni azjatyckiej. Przyznaje się również do tego, że jest Gorolem.

Wywiad

E: Łukaszu, w imieniu całej SAP Community Katowice oraz organizatora What's SAP Katowice Meetup, pragniemy na wstępie bardzo serdecznie Ci podziękować, że zgodziłeś się być pierwszym prelegentem na zbliżającym się Meetupie w Katowicach. Przechodząc do pytań, czy uważasz, że: Szolka jest do połowy pełna czy pusta?

Ł: Oczywiście, że do połowy pełna, ale ta pusta część też jest ważna, gdyż daje nam możliwość dążenia do celu, wyznaczania kolejnych etapów czy to w życiu prywatnym, czy w pracy.

E: Jaki jest najdziwniejszy smak piwa kraftowego jakie piłeś?

Ł: Ciężko sobie przypomnieć jaki był najdziwniejszy smak kraftowego piwa, ale dobrze pamiętam chyba jedyne piwo które wylałem po otwarciu – Grodziskie. Polski styl piwny, więc podszedłem bardzo ochoczo do zakupu dwóch butelek, schłodziłem, otworzyłem, spróbowałem i nie mogłem uwierzyć, że to komuś smakuje. Teraz bym polecił je osobom co lubią wędzone whisky lub posmak węgla z grilla w ustach 😊 Ja do tych osób nie należę i unikam wszelkich napojów z wędzonym słodem.

E: Robi się ciekawie, w takim razie teraz może pytanie związane z zawodem: Czy wg Ciebie zrobienie certyfikacji miało znaczenie w pracy zawodowej i pomogło Ci w czymś konkretnie?

Ł: Bardzo podoba mi się to pytanie, ponieważ nie mam certyfikacji. Więc jak widać nie pomogły, ani nie przeszkodziły w mojej karierze zawodowej. Może dlatego właśnie bardziej cenię doświadczenie, nad papierkiem. Zresztą co da certyfikat bez pracy w danej działce? Pozwoli wiedzieć, że gdzieś dzwoni, nic więcej.
Rekrutując osoby do swojego zespołu developerów ABAP, nie patrzę na certyfikaty, a tylko na doświadczenie oraz na to co osoba naprawdę potrafi. Tak samo w przypadku wywiadów z zewnętrznymi konsultantami, certyfikaty mnie nie interesują, papier przyjmuje wszystko, a po zadaniu kilku prostych pytań, wiem czy kandydat ma prawdziwe doświadczenie w danej działce, czy nie.

E: Jesteś więc przykładem specjalisty bez certyfikacji, która osiągnęła olbrzymi sukces dzięki swojej pracy i umiejętnościom. Tym bardziej cieszymy się, że opowiesz nam coś na What's SAP Katowice już 13 lutego 2024 roku. Co to dokładnie będzie?

Ł: Jak to ostatnio bywa, będę opowiadać o wykorzystaniu Eclipsa do programowania w ABAPie. Tym razem postaram się przekazać informacje, które powinny pomóc przesiąść się z ABAP Workbench (SE80) do Eclipsa. 10 lat ADT powinno wystarczyć, aby dać mu szansę 😊

E: Jakich pytań nie zadawać Ci poczas Twojej prelekcji?

Ł: 1. Ile ci za to zapłacili abyś używał Eclipsa?
    2. Długo jeszcze?
    3. Gdzie jest Mama?

E: Ostatnie pytanie z cyklu "hot topic": czy w jakiś sposób wykorzystujesz w pracy lub w życiu prywatnym „mądrość” ChatGPT, jak? 

Ł: Rzadko, ale się zdarza. W pracy czasami korzystam z ChatGPT, aby pozamieniać nazwy zmiennych ze skrótów niemieckich na anglojęzyczne słowa. W życiu prywatnym czasami podczas pomocy dzieciom z wypracowaniami w językach obcych, aby oszczędzić trochę czasu 😉

E: Dzięki Łukasz! 

 

Wywiad z drugim prelegentem pojawi się na blogu jeszcze w 2023 roku, więc śledźcie na bieżąco informacje na SAP Community Katowice 😊

 

Wywiad przeprowadziła: Ewelina Siudzińska

1 REPLY 1

ŁukaszPęgiel
Contributor
0 Kudos

😊