Katowice Discussions
Be part of the SAP Katowice group by commenting on discussions and starting your own. Share your thoughts, connect with other members, and build your network.
cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

What's SAP Katowice - przedstawienie trzeciego prelegenta oraz wywiad z nim

Ewelina
Active Participant

Pragniemy przedstawić sylwetkę ostatniego prelegenta, który wystąpi na What's SAP Katowice. Jest to postać znana w Środowisku SAPowym od wielu lat, człowiek orkiestra niebojący się wyzwań, aktywista i przyjaciel - Witalij Rudnicki 👏

 

Kilka słów o Witaliju

 

Witalij Rudnicki @Vitaliy-R pracuje w globalnym zespole Developer Advocacy w firmie SAP. W centrum jego zainteresowań są rozwiązania Big Data i Fast Data, analityka oraz wizualizacja danych. Doświadczenie zawodowe zdobywał jako konsultant technologiczny BI najpierw w Polsce, potem w Dolinie Krzemowej w USA. Poza tym, Witalij jest bloggerem, autorem, prelegentem na konferencjach w różnych zakątkach globu i prowadzi wrocławską grupę SAP Community.

Prywatnie mieszka we Wrocławiu i oddaje się pasji kolekcjonowania starych grafik jego ukochanego miasta.

 

Wywiad

 

E: Witalij, w imieniu całej SAP Community Katowice oraz organizatora What's SAP Katowice Meetup, pragniemy na wstępie bardzo serdecznie Ci podziękować, że zgodziłeś się być po raz kolejny prelegentem na zbliżającym się Meetupie w Katowicach. Przechodząc do wywiadu, zacznijmy od pytania na rozgrzewkę, za co kochasz Śląsk?

W: Za to, że jest liderem w Ekstraklasie! Bo mówimy o piłkarskim zespole Śląsk Wrocław, prawda? Prawda?

E: tak... jako osoba totalnie nie interesująca się piłką nożną, właśnie to miałam na myśli, dziękuję za odpowiedź 😉 To teraz może pytanie o doświadczenie: jak to się w ogóle stało, że pracujesz w technologii SAP?

W: Moje początki z produktami SAP’a pokazują jak kręte i niespodziewane mogą być ścieżki kariery. Zacząłem od pracy z bazami danych Oracle i Oracle Express. Potem doszła baza danych IBM DB2. W 2003 roku skończyłem studia podyplomowe z technologii Microsoft’u. Po tych wszystkich inwestycjach w wiedzę nt. tych produktów przypadkiem poznałem szefa zespołu konsultantów SAP BW, gdy przyjechał odwiedzić nasze biuro w Polsce. Między nami od razu „zatrybiło” i zanurzyłem się w świat SAP’a, który fascynuje mnie do dziś.

E: Życie bywa zaskakujące i przewrotne właśnie w takich przypadkach jak Twój, ponieważ będąc wyspecjalizowanym w jednej technologii, przypadkiem trafiasz do innej, gdzie świetnie się odnajdujesz, będąc obecnie (nie bójmy się tak tego nazwać), twarzą społeczności SAP szeroko rozpoznawaną na świecie. Czy uważasz, że zrobienie certyfikacji z różnych produktów SAP miało znaczenie w rozwoju Twojej kariery i pomogło Ci w czymś konkretnie w pracy?

W: Gdy byłem konsultantem, to certyfikaty były wymagane i oczekiwane przez naszych przełożonych, gdyż były załączane do CV konsultantów wysyłanych klientom do akceptacji udziałów w projektach. Ale nauczyłem się wtedy, że te przygotowania do egzaminów certyfikacyjnych są przede wszystkim wartością dla mnie, gdyż bardzo dobrze pomagają mi usystematyzować moją wiedzę nt. produktu. Co roku podchodzę do dwóch egzaminów certyfikacyjnych. W ostatnim dniu roboczym 2023 roku zdałem jeszcze egzamin Certified Application Associate - SAP Analytics Cloud Story Design.

E: Faktycznie jest tak jak mówisz, że niektórzy klienci firm outsourcingujących usługi IT, patrzą na to czy proponowany im kandydat posiada certyfikację z danej dziedziny i liczy się to zwłaszcza na krótkich projektach, bo pracując dłużej na jednym, nie ma to większego znaczenia. O czym opowiesz nam podczas Twojej prelekcji na What’s SAP Katowice Meetup?

W: Tytuł mojej prelekcji to „Jedna z wielu twarzy AI w SAP: SAP HANA”. Uważam więc, że to co powiem zainteresuje pasjonatów technologii. Sztuczna Inteligencja niejedno ma oblicze, i tak naprawdę, też niejedno imię. Przyjrzymy się im najpierw z daleka, rozłożymy po półeczkach, a potem zanurzymy się w świat SAP HANA widziany oczami naukowca danych (ang. data scientist).

E: Brzmi interesująco! Powiedz nam może jeszcze, jakich pytań nie zadawać Ci poczas Twojej prelekcji?

W: Proszę o zadawanie jakiegokolwiek pytania, które przyjdzie wam do głowy! Dla mnie te pytania są informacją zwrotną, jak prezentowana przeze mnie treść została zrozumiana oraz czego nie dopowiedziałem i muszę dodać. Więc bardzo proszę o pytania. Ba, błagam!

E: Myślę, że znajdą się chętni do zadawania Ci pytań zarówno po Twojej prelekcji jak i w części nieoficjalnej Meetupu. Przejdźmy jeszcze do katergorii pytań „hot topic” związanych z AI, bo to Twój konik 🔥 Czy w jakiś sposób wykorzystujesz w pracy lub w życiu prywatnym „mądrość” ChatGPT i jak?

W: Tak, zazwyczaj używam ChatGPT, ale na chwilę obecną jego wersję bezpłatną, czyli wykorzystującą model GPT 3.5. Głównie używam do usprawniania mojego angielskiego, gdyż teksty generowane przez ten model są dużo lepsze niż mój PEnglish (tzw. Polish English) i mogę się z nich uczyć. Innym niezawodnym dla mnie zastosowaniem ChatGPT jest generowanie RegEx’ów. Zminimalizował dla mnie pracę nad nimi z 2 godzin do 2 sekund. Dla mnie to był moment „O rany, Julek”!

E: Czy ChatGPT wprowadził Cię kiedyś tak bardzo w błąd, że miało to poważne konsekwencje? Czy masz przestrogę dla innych, na co uważać?

W: Nie. Ale też widać, jak w ciągu roku OpenAI wprowadził dużo ograniczeń generowania halucynujących odpowiedzi. Szkoda, bo było dużo ciekawiej i weselej, gdy tych ograniczeń nie było.

E: Czy wg Ciebie, ChatGPT może zastąpić Twoje zadania w pracy?

W: Bardzo lubię dyskusje na ten temat, więc zostawię to pytanie do naszego Meetup’u! Wtedy bardzo chętnie odpowiem z mojej strony i wysłucham waszych opinii.

E: Dzięki, Witalij!

 

To właśnie i jeszcze więcej, czeka nas na „What’s SAP Katowice” już 13 lutego 2024 roku! Szczegóły dotyczące Meetupu pojawią się na blogu w tym miesiącu, więc śledźcie na bieżąco informacje na SAP Community Katowice 😊

 

Wywiad przeprowadziła: Ewelina Siudzińska

2 REPLIES 2

Vitaliy-R
Developer Advocate
Developer Advocate
0 Kudos

Dziękuję za zaproszenie!

stepniake73
Explorer

Jedna z lepszych prezentacji, które widziałem. Świetna robota.